Ślub kościelny, cywilny, humanistyczny – czym się różnią?

Przed Wami szczególny czas – gdy padło już sakramentalne „tak”, przychodzi czas na konkretne rozmowy o zaślubinach i planowanie działań. Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć, jest wybór formatu ceremonii. Wahasz się, jaki rodzaj ślubu wybrać? Zobacz podobieństwa i różnice między 3 rodzajami ślubów: kościelnym, cywilnym i humanistycznym.

Ślub kościelny, czyli ceremonia z księdzem

Ślub kościelny, jak nazwa wskazuje, odbywa się w kościele. Podniosła atmosfera świątyni, uroczysta msza i słowa przysięgi wypowiadane przed księdzem sprawiają, że zaślubiny mają bardzo uroczysty charakter. Według dawnej tradycji ślub powinien mieć miejsce w parafii Panny Młodej, jednak dziś zwyczaj ten nie jest już często kultywowany, a Para Młoda przy wyborze parafii kieruje się często względami praktycznymi, jak na przykład odległość od sali weselnej. W przypadku ślubu kościelnego należy dopełnić wielu formalności, dlatego do planowania tego rodzaju ceremonii warto podejść z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak przygotować się do ślubu kościelnego?

Na początku oboje powinniście udać się do proboszczów parafii, w których zostały udzielone Wam sakramenty Chrztu Świętego, aby uzyskać zaświadczenia – o chrzcie i bierzmowaniu. Jeśli na miejsce zaślubin wybraliście inną parafię, konieczny będzie również dokument poświadczający, że duchowni z Waszych rodzimych kościołów nie mają przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Potwierdzenie dostarczcie do miejsca, w którym weźmiecie ślub.

Istotnym elementem są także nauki przedmałżeńskie – warto je odbyć około 5 miesięcy przed wyznaczoną datą ślubu. Nauki mogą być organizowane w ciągu weekendu lub w wyznaczonych dniach tygodnia – wybierzcie model, który bardziej pasuje do Waszego trybu życia. Około 4 miesiące przed ślubem powinniście stawić się na spotkanie w poradni rodzinnej, jednak nie każda parafia tego wymaga.

Około 3 miesiące przez planowaną datą ślubu to dobry czas, by odwiedzić Urząd Stanu Cywilnego. Podejmiecie tam decyzję o nazwisku, które po ślubie będziecie nosili Wy oraz potencjalne potomstwo, oraz uzyskacie zaświadczenie o braku prawnych przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.

Kolejnym krokiem, 3 miesiące przed ślubem, jest sporządzenie z kapłanem protokołu przedślubnego. Na spotkanie warto przynieść komplet zgromadzonych dokumentów. Kolejne ważne kwestie to zapowiedzi oraz pierwsza przedślubna spowiedź. Pamiętaj, by powiedzieć  kapłanowi w konfesjonale, że to forma spowiedzi przedmałżeńskiej – zada Ci wtedy dodatkowe pytania.

Kilka dni przed ślubem czeka Was spisanie aktu ślubnego w obecności dwóch świadków – i tutaj również należy dostarczyć zebrane w międzyczasie dokumenty. Jako że pierwsza spowiedź przedmałżeńska już za Wami, nadchodzi czas na kolejną –  w przeddzień ślubu.

Finałem jest ceremonia ślubna, w której trakcie następuje ostateczne podpisanie aktu ślubnego. Znajdą się na nim podpisy Pary Młodej i świadków.

Ślub cywilny – nie tylko w urzędzie

Alternatywą dla ślubu kościelnego jest ślub cywilny, czyli ceremonia świecka. Zamiast kapłana jest tutaj urzędnik państwowy, a przysięga nie zawiera elementów religijnych. Sama uroczystość zaślubin trwa około 15 minut i polega na wypowiedzeniu tekstu oraz podpisaniu dokumentów przez Parę Młodą i świadków. Tekst przysięgi jest bardzo zwięzły i brzmi tak:

„Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z … i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”.

Jak widzisz – krótko, jasno i na temat:) Wiele par ceni tę formę za prostotę, inni z kolei krytykują jej mniej uroczysty charakter.

Jak przygotować się do ślubu cywilnego?

Wzięcie ślubu cywilnego jest proste pod względem formalnym – wystarczy przyjść we dwoje z dowodami osobistymi do Urzędu Stanu Cywilnego i zarezerwować termin oraz godzinę. Najpóźniej miesiąc przed wyznaczoną datą konieczna jest ponowna wizyta w urzędzie oraz dopełnienie formalności i wniesienie opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł.

Trzecia wizyta jest w dniu ślubu i polega na zawarciu małżeństwa w obecności dwóch świadków. Na sali mogą być też obecni zaproszeni goście, z którymi po ceremonii można ruszyć na uroczysty obiad lub wielkie świętowanie.

A może… ślub cywilny w plenerze?

Ciekawą opcją, zyskującą coraz większą popularność, jest ceremonia ślubu cywilnego w miejscu wybranym przez Parę Młodą – może to być stary zamek, urokliwy zagajnik, piękna plaża czy indiańska wioska. W zakresie doboru miejsca nie obowiązuje rejonizacja – to oznacza, że możecie zorganizować ceremonię w dowolnym miejscu na terenie całego kraju. Trzeba tylko pamiętać o tym, by zwrócić się z wnioskiem o ślub cywilny w plenerze do Urzędu Stanu Cywilnego danej gminy.

Opłata za ślub cywilny w plenerze wynosi 1000 zł. Urzędnik przybędzie we wskazane przez Was miejsce – ważne jednak, by było to miejsce godne. Należy to rozumieć w ten sposób, że powinno być elegancko przystrojone i zabezpieczone przed deszczem czy nadmiernym hałasem. Jako ceremonia z udziałem urzędnika państwowego, ślub nie może się odbywać przecież w trakcie hucznego koncertu, meczu piłki nożnej czy na dworcu, przepełnionym ludźmi i hukiem przejeżdżających pociągów:)

Warto zadbać o stół, na którym zostaną podpisane dokumenty, oraz o krzesła – dla urzędnika, Pary Młodej i świadków. Stawianie krzeseł nie zawsze jest konieczne – możecie to ustalić z osobą, która będzie udzielała Wam ślubu. Jak najbardziej w trakcie ślubu plenerowego jest możliwość wygłoszenia uroczystej przemowy przez kogoś z rodziny czy Parę Młodą – jeśli jesteście zainteresowani taką opcją, porozmawiajcie z urzędnikiem, by uzgodnić, w którym momencie spotkania ma nastąpić przemowa. Miło będzie też zadbać o odpowiednią oprawę muzyczną, która podkreśli podniosłość chwili.

Ślub humanistyczny – symboliczne podkreślenie mocy uczuć

Ślub humanistyczny ma wymiar symboliczny, a to oznacza, że nie ma konsekwencji prawnych, czyli np. nie przyczynia się do stworzenia wspólnoty majątkowej. Ta uroczystość służy złożeniu uroczystej deklaracji przez osoby, które poważnie myślą o wspólnej przyszłości, jednak z różnych względów nie zawierają tradycyjnego ślubu kościelnego czy cywilnego.

Ślubu udziela celebrans – dowolna osoba o odpowiedniej charyzmie. Celebrans wita Młodą Parę i zgromadzonych gości, a następnie odczytuje wiersz lub balladę o uczuciu. Kolejnym krokiem może być przedstawienie historii narzeczonych, w formie barwnej opowieści połączonej z prezentacją wideo lub pokazem slajdów. Warto zawrzeć zabawne anegdoty z przeszłości, wspólne podróże, moment zaręczyn… Celebrans mówi także o małżeństwie i wygłasza sentencje, zaś punktem kulminacyjnym ceremonii jest złożenie przysięgi przez Młodą Parę oraz wzajemne nałożenie obrączek. Magię chwil można podkreślić zapaleniem świec, puszczeniem lampionów czy połączeniem dłoni przez zaproszonych gości.

Ślub kościelny, cywilny i humanistyczny mają znaczące różnice, jednak łączy je jedno – przysięga składana przez dwoje ludzi, którzy razem chcą spędzić życie. Niezależnie od wybranej formy zaślubin, warto zadbać o odpowiednią celebrację tego wydarzenia. Może to być uroczysty obiad, zabawa w plenerze lub parkietowe szaleństwo do białego rana.


Łukasz Jakubiak – Ważnym elementem wesela jest odpowiednia oprawa muzyczna i kompetentny prowadzący, który poprowadzi wydarzenie spójnie z Waszą wizją. Działam jako energetyczny DJ/konferansjer lub dystyngowany wodzirej – porozmawiajmy o najlepszej opcji dla Ciebie.

Zadzwoń i zapytaj o szczegóły