Kwiaty na wesele, czyli 3 zasady, które musisz znać
Wesele bez dekoracji jest jak szampan bez bąbelków – może i dobrze smakuje, ale czegoś brak. Klimatyczna aranżacja stołów, odpowiednie oświetlenie oraz drobne akcesoria tworzą niezwykłą atmosferę, która podkreśla uroczysty charakter wydarzenia. Niezależnie od tego, czy organizujesz wesele w sali, czy w plenerze, nieodzownym elementem wystroju są kwiaty. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Zasada 1: sprecyzuj termin
Lilie, róże, a może bez? Zastanów się, jakie kwiaty podobają Ci się najbardziej i wzbudzają w Tobie najcieplejsze uczucia. Może przypomnisz sobie błogi czas dzieciństwa, spędzanego w otoczeniu różanych zagajników? Albo pierwszy romantyczny spacer i wręczony nieśmiało bukiet konwalii? Lub obłędnie pachnące frezje, w dziesiątkach intensywnych kolorów?
Gdy sprecyzujesz gatunki kwiatów, które najbardziej lubisz, pomyśl o terminie, w którym chcesz wziąć ślub.
- Wiosna to pora fiołków, bzu, konwalii, tulipanów, szafirków.
- Latem możesz cieszyć się spektakularną urodą słoneczników wielu gatunków róż i polnych kwiatów.
- Jesień to czas na miechunkę, wielobarwne astry, nawłoć.
- Zima z kolei jest dobrym czasem na skorzystanie z kwiaciarnianej oferty całorocznej, w której znajdziesz m.in. róże, frezje, goździki czy lilie.
Dostosowanie rodzaju kwiatów do pory roku daje Ci więcej możliwości wyboru i realizacji kreatywnych pomysłów. Jeśli Twoim marzeniem jest klimatyczny ślub rustykalny i wesele pełne słoneczników, zaplanuj wesele w okresie od czerwca do sierpnia. W innych miesiącach roku zdobycie tych kwiatów może być równie trudne, jak znalezienie bławatków w grudniu.
Zasada 2: zadbaj o spójną stylistykę
Sekretem pięknej aranżacji wesela jest spójność wszystkich elementów. Kreacje ślubne, bukiet Panny Młodej, wygląd zaproszeń i wystrój sali powinny tworzyć harmonijną całość. Dlatego ważne jest określenie konwencji wesela – wybór określonej stylistyki, na przykład rustykalnej, boho czy glamour, pozwala konsekwentnie realizować wizję nowożeńców.
Zacznij od podstaw: bukiet Panny Młodej i butonierka Pana Młodego. Te dwa elementy garderoby powinny ze sobą współgrać, więc warto je stworzyć z tego samego gatunku kwiatów. Przy komponowaniu bukietu ślubnego pamiętaj o tym, że jego kolorystyka i układ powinny pasować do Waszych strojów.
Wygląd bukietu ślubnego jest też doskonałym punktem wyjścia do planowania dekoracji florystycznych na salę weselną. Bukiet z polnych kwiatów i kłosów zbóż doskonale wpisze się w konwencję wesela rustykalnego, na którym stoły mogą być zdobione klimatycznymi wazonikami, pełnymi pachnących darów natury. Z kolei bukiet boho, utrzymany z jasnych tonacjach z dodatkiem dużych liści, to inspiracja do stworzenia spektakularnych girland i innych dekoracji, przywołujących skojarzenia z zielenią drzew, pnączy oraz porostów. Styl glamour jest bardzo szykowny, więc bukiet wykonany w tej estetyce cechować będzie duża precyzja i elegancja, którą również warto zaadaptować na kwiatowe elementy wystroju wnętrza.
Wniosek? Jeśli w ślubnym bukiecie masz eustomy, wykorzystaj te kwiaty również do dekoracji sali. Gdy zaś Twój bukiet składa się z delikatnych stokrotek i maków, sala przystrojona masywnymi liliami czy wieńcami z róż zakłóci spójność.
Zasada 3: rozplanuj dekoracje z pomysłem
Kwiaty w wianuszku, bukiecie Panny Młodej, butonierce Pana Młodego i na stolikach gości to zdecydowanie za mało, by stworzyć wyrazisty efekt. Możliwości tworzenia aranżacji kwiatowych jest mnóstwo, więc jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia… i budżet oczywiście:) Możesz rozważyć ustawienie za stołem Pary Młodej dekoracyjnej ścianki z wybranymi rodzajami kwiatów. Koszt jej wykonania nie jest bardzo duży, a efekt pięknie wygląda – zarówno podczas wesela, jak i na pamiątkowych zdjęciach. Innym pomysłem są kwiatowe obręcze, podwieszone na suficie, ozdobne bukieciki przytwierdzone do krzeseł lub krawędzi stołów czy kwiaty umieszczone na ozdobnych stojakach. Obowiązkowym elementem wystroju jest pięknie udekorowany stół Pary Młodej, wyraźnie odróżniający stanowisko nowożeńców wśród pozostałych miejsc na sali.
Dekoracje kwiatowe możesz zamówić u florysty, który z pewnością doradzi Ci rozwiązania odpowiednie dla wybranego rodzaju kwiatów i dostosowane do warunków lokalowych. Jeśli lubisz wyzwania handmade, możesz też komponować dekoracje samodzielnie, używając gąbki florystycznej do kwiatów świeżych lub, jeśli korzystasz z kwiatów sztucznych, kleju na gorąco.
Kwiaty i inne ozdoby, choć tak niewielkie, znacząco wpływają na efekt końcowy całego przyjęcia i czynią je wyjątkowym. Zacznij więc od małego kroku – wyboru stylistyki wesela i bukietu ślubnego. Natura zachwyca różnorodnością i bogactwem, a możliwości jest sporo. Poszukaj własnych, niestandardowych rozwiązań!
Łukasz Jakubiak – Ważnym elementem wesela jest odpowiednia oprawa muzyczna i kompetentny prowadzący, który poprowadzi wydarzenie spójnie z Waszą wizją. Działam jako energetyczny DJ/konferansjer lub dystyngowany wodzirej – porozmawiajmy o najlepszej opcji dla Ciebie.